Рекомендації від Уляни Супрун для керівників закладів громадського харчування та інших закладів, куди приходять відвідувачі

Уляна Супрун у своєму пості у соціальній мережі Facebook дає рекомендації для керівників закладів громадського харчування, де готують та подають їжу. Ці поради також доречні і для інших закладів, куди приходять відвідувачі!

Задача керівників громадських закладів у період поширення інфекції covid-19 та інших вірусних інфекцій створити необхідні умови для відвідувачів, забезпечивши їх доступом до якісних і дієвих витратних матеріалів для гігієни рук: достатньої кількості мила, серветок чи рушників для витирання рук, спиртовмісних дезінфіктантів.

Антисептики з дозаторами мають бути на помітному місці, аби кожен міг ними скористатися. На видних місцях у ресторанах (будь-яких інших громадських закладах) необхідно розмістити інструкції про те, як правильно мити руки і як користуватися антисептиком.

Рекомендації від Уляни Супрун для керівників закладів громадського харчування та інших закладів, куди приходять відвідувачі

Уляна Супрун залишила посилання на інструкцію від ВООЗ https://bit.ly/2DMpf3y 

Також вона зазначила, що важливу роль відіграє перепланування простору таким чином, щоб відвідувачі закладу не сиділи дуже близько один до одного, або щоб в приміщенні не перебувало занадто багато людей.

Рекомендації:

  • зробіть перестановку у приміщенні та скасуйте/перенесіть великі зібрання людей, особливо, якщо це люди літнього віку;
  • регулярно провітрюйте приміщення, що найменше кілька разів на день;
  • мийте та дезінфікуйте поверхні, до яких часто торкаються люди: столи, ручки дверей, спинки стільців тощо;
  • пам’ятайте, що одного миття простою водою і мікрофіброю недостатньо, але така процедура не буде зайвою і також зменшує ризик поширення інфекцій. Процедура обов’язкова, якщо на поверхнях помітний бруд.

Щодо дезінфекції Супрун зазначила: «Центр по контролю та запобіганню хвороб США вважає найбільш ефективними і дієвими рішеннями спиртові розчини, що містять щонайменше 70% спирту та засоби для дезінфекції».

Важливо дотримуватися інструкцій виробника під час використання всіх засобів для чищення та дезінфекції (наприклад, концентрації, способу нанесення та часу впливу тощо).

Рекомендації від Уляни Супрун для керівників закладів громадського харчування та інших закладів, куди приходять відвідувачі

Людина, яка дезінфікує поверхні, має робити це в рукавичках. Якщо вони одноразові, їх не можна використовувати повторно. Якщо багаторазові, - вони мають бути призначені лише для дезінфекції і  належним чином дезінфікуватися після використання.

Для персоналу закладів громадського харчування (інших закладів) Уляна порадила постійно нагадувати про важливість гігієни рук, особливо людям, які готують їжу!

Руки обов’язково мити:

▪ перед початком роботи;
▪ після обробки або приготування сирої їжі;
▪ після контакту з будь-якими відходами і сміттям;
▪ після миття чи дезінфекції;
▪ після користування туалетом;
▪ після видування носа, чхання або кашлю (тут також важливо нагадати персоналу про етикет чхання і кашлю);
▪ після куріння;
▪ після контакту з грошима
▪ після користування телефоном;
▪ після торкання свого обличчя чи волосся.

Обов’язково забезпечити персонал усім необхідним для миття рук.

У місцях приготування їжі повинні бути передбачені окремі мийки для миття рук.

Важливо! Сушарки для рук не підходять для використання в зонах приготування їжі. Тому треба подбати про достатню кількість одноразових паперових рушників для витирання рук.

Також доречно надрукувати інструкції про миття рук в робочих приміщеннях. Розіслати інструкції та інформацію щодо симптомів COVID-19, способів запобігання хвороби, зазначити, що в разі виявлення перших ознак захворювання треба залишатися вдома (!).

Рекомендації від Уляни Супрун для керівників закладів громадського харчування та інших закладів, куди приходять відвідувачі

Важливо обговорити зміни у роботі, оплату і все, що стосується цього питання, аби працівники знали свої права і мали алгоритм дій у різних випадках.

Якщо ваші працівники нещодавно відвідували країни з великою кількістю випадків COVID-19 (Італію, Китай, Корею, Іран, Францію, Німеччину, Іспанію), варто попросити їх залишатися вдома та бути на зв’язку зі своїм сімейним лікарем. Обов’язково потрібно залишатися вдома, якщо є симптоми гострої респіраторної інфекції, але при цьому самопочуття нормальне.

Уляна Супрун зазначила, що вірус не може передаватися через їжу.

Досвід боротьби з SARS-CoV та MERS-CoV свідчить про те, що люди не можуть заразитися вірусом через їжу. До цього часу немає жодних доказів того, що це відбувається і з SARS-CoV-2.
Коронавіруси потребують «господаря» (тварину чи людину), і не можуть «рости» в їжі. Однак, завжди важливо дотримуватися належних правил гігієни під час приготування продуктів (ретельно і часто мити руки, відокремлювати сире м'ясо від інших продуктів, готувати до потрібної температури, охолоджувати продукти, залишати в холодильнику приготовану їжу).

Відомо також, що термічна обробка (щонайменше 30 хвилин) при температурі 60 °C була ефективною для знищення SARS-CoV.

Важливе питання: чи є сенс використовувати рукавички персоналом закладу?

Ульяна Супркн радить та зазначає, що часте і ретельне миття рук - це головний пріоритет, не дивлячись на те, використовуються рукавички чи ні.
Якщо власники закладів хочуть запровадити практику носіння рукавичок, передусім персонал має бути цьому навчений.

Важливі правила використання рукавичок.

Мити руки потрібно перед тим, як одягнути рукавички, між зміною рукавичок і після їх зняття. Використовувати одні рукавички для однієї дії, після чого змінювати рукавички на нові. Наприклад, якщо кухар готував м’ясо, а потім йому треба приготувати салат, потрібно зняти рукавички, помити руки і одягнути нові. Так само варто вчинити, якщо кухар готував їжу, а потім торкнувся волосся чи свого обличчя.

Проблема використання рукавичок полягає в тому, що в ситуаціях, коли персонал не проходить належного навчання щодо безпеки харчових продуктів, відповідно неправильно використовує рукавички, - ризик забруднення навіть зростає. Наприклад, якщо використовуються одні й ті ж рукавички для приготування їжі та протирання поверхонь. Цього не можна робити. Крім цього, при тривалому носінні рукавичок без частої зміни і миття рук бактерії на шкірі швидко розмножуються завдяки теплому вологому середовищу. Якщо рукавички рвуться або знімаються і їжа обробляється без належного миття рук, велика кількість бактерій може переноситися в їжу http://bit.ly/2vkZAy4

Часто носіння рукавичок створює ілюзію чистоти, тому працівники, які їх носять, рідше або менш ретельно миють руки. Це підтверджують дослідження http://bit.ly/39Md1Gf

Важливо пам’ятати і наголошувати, що рукавички НЕ замінюють миття рук!

❗Власники закладів, будьте відповідальні! Перегляньте ці рекомендації, зробіть усе можливе, щоб їх виконати. Пам’ятайте, що від ваших дій залежить здоров’я як ваших працівників, так і відвідувачів. Загалом, ці поради доречно і потрібно виконувати завжди, не лише в період карантину та поширення вірусів.

Читайте нас на социальных площадках